Palić je dobro povezan sa autoputem E-75, koji povezuje Beograd sa Budimpeštom.
Autobuske linije povezuju Palić sa većim gradovima u Srbiji. Autobusi polaze iz Beograda, Novog Sada, Subotice. Autobuska stanica na Paliću nalazi se u centru, blizu jezera.
Vozom do Subotice možete stići iz različitih gradova Srbije. Od Subotice do Palića možete doći taksijem ili lokalnim autobusom, linija br.6.
Palić je prekrasno mesto smešteno u severnoj Bačkoj, u autonomnoj pokrajini Vojvodini, u Republici Srbiji. Nalazi se svega nekoliko kilometara od Subotice, drugog po veličini grada u Vojvodini.
Palić, sa svojim predivnim jezerom i bogatom istorijom, već dugi niz godina privlači brojne turiste. Razvoj turizma na ovom području doveo je do izgradnje brojnih hotela i apartmana koji nude različite vrste smeštaja i usluga, kako bi zadovoljili potrebe svakog gosta. Hoteli na Paliću nude širok spektar smeštaja, od luksuznih hotela s wellness centrima do manjih, porodičnih hotela i apartmana.
Palić nudi mnogo više od prekrasnog jezera i bogate prirode. Ovaj čarobni kutak Vojvodine obiluje brojnim dodatnim sadržajima koji će učiniti vaš odmor nezaboravnim.
Termalni bazen, Aqua park, Zoo vrt, Letnja pozornica, Muzički paviljon, Avantura park, Bioskop, Muški i Ženski štrand, Peščana plaža, Restorani, Kafići, Sportski tereni, Sportske aktivnosti, Jedrenje jezerom, Vožnja katamaranom i još puno toga...
Palićki park, smešten u mestu Palić u Vojvodini, Srbija, oaza je mira i prirode koja se prostire na preko 100 hektara. Park okružuje Palićko jezero, popularno turističko odredište, i nudi mnoštvo sadržaja za obilazak i uživanje.
Park se ponosi bogatom vegetacijom, s preko 300 različitih vrsta drveća i žbunja. Šume hrasta, lipe, javora i bora pružaju ugodnu hlad u ljetnim mesecima, dok šarene livade cvjetaju u proljeće i ljeto. Park je dom i brojnim životinjama, uključujući ptice, vjeverice, zečeve i lisice.
Palić nudi mnogo više od prekrasnog jezera i bogate prirode. Ovaj čarobni kutak Vojvodine obiluje brojnim dodatnim sadržajima koji će učiniti vaš odmor nezaboravnim.
Muzički paviljon na Paliću je jedna od najprepoznatljivijih građevina ovog čarobnog mesta. Smešten na obali jezera, u srcu Velikog parka, ovaj elegantni paviljon je pravi simbol secesijske arhitekture i nezaobilazna tačka za sve posetioce Palića. Muzički paviljon je osmougaona građevina s karakterističnim secesijskim elementima poput bogatih štukatura, vitraža. Njegova lagana i elegantna konstrukcija čini ga savršenim za održavanje koncerata i drugih kulturnih događaja na otvorenom.
Plave vaze, poznate i kao Palicke vaze, Hafburške vaze ili Amfore, monumentalne su skulpture od Žolnai keramike smeštene u Velikom parku na Paliću. Visoke oko 2 metra, sastoje se od svetloplave osnove s tirkiznim sjajem i bogato ukrašene motivima vodenog boga Neptuna.
Vaze su 1910. godine Paliću poklonio Mikloš Žolnai, vlasnik poznate pečujske fabrike keramike. Prvobitno su bile namenjene bečkom parku Hofburg, ali su zbog nepoznatog razloga na kraju završile na Paliću.
Sovina kula je građena u gotičkom stilu, s visokim tornjem i šiljastim krovovima. Veliki prozori su vitražima propuštali slabu svetlost, stvarajući mističnu atmosferu u unutrašnjosti. Tamno drvo, visoki plafoni doprinose osećaju starine i tajnovitosti. Sovina kula na Paliću je idealno mesto za one koji vole misterije, avanture i neobična mesta. Bez obzira na to verujete li u legende ili ne, poseta ovoj kuli će vam zasigurno pružiti nezaboravno iskustvo.
Muški štrand na Paliću predstavlja jedan od najstarijih i najpoznatijih delova Palićkog jezera. Sa bogatom istorijom i jedinstvenim karakterom, ovaj deo obale je godinama bio omiljeno mesto kupanja i rekreacije. Iako su se društvene norme prominile, a odvajanje polova na kupalištima više nije aktualno, Muški štrand je zadržao svoj šarm i privlači brojne posetioce.
Krajem 19. i početkom 20. veka, Palić se razvijao kao popularno banjsko i turističko odredište. U skladu s tadašnjim društvenim normama, kupališta su bila odvojena za muškarce i žene. Tako je 1912. godine izgrađen Ženski štrand, elegantna drvena konstrukcija na vodi, koja je pružala ženama privatnost i udobnost prilikom kupanja.
Danas, Ženski štrand je popularno mesto za odmor i rekreaciju. U sklopu štranda nalazi se ugodan kafić s terasom, koji pruža prekrasan pogled na jezero.
Za razliku od Ženskog i Muškog štranda koji su imali svoju specifičnu arhitekturu i namenu, Peščana plaža je više bila prirodna formacija, odnosno deo obale jezera koji je bio najpogodniji za kupanje i sunčanje. U prošlosti, Peščana plaža je bila omiljeno mesto okupljanja mladih, ali i porodica. Nudila je slobodniji i opušteniji ambijent u odnosu na formalnije kupalište Ženskog štranda.
Danas, Peščana plaža prolazi kroz proces revitalizacije i postaje sve atraktivnija destinacija.
Velika terasa na Paliću u stilu secesije u Srbiji i nezaobilaznu destinaciju za sve posjetioce ovog prekrasnog jezera. Izgrađena 1912. godine, Velika terasa je od tada bila središte društvenog života i mesto održavanja brojnih kulturnih događaja. Velika terasa je djelo poznatih mađarskih arhitekata Marcela Komora i Deže Jakaba. Ukrašena bogatim štukaturama i vitražima, čini je pravim remek-delom secesijske arhitekture. Centralni dio terase čini velika dvorana, koja je služila za održavanje plesova, koncerata i drugih svečanosti.
Danas, Velika terasa predstavlja višenamenski prostor koji se koristi za kongrese i konferencije, kulturne događaje i raznih svečanosti.
Klupa za zaljubljene, smeštena na obali Palićkog jezera, postala je simbol romantike i ljubavi. Ovaj poseban kutak nudi predivan pogled na jezero i okolnu prirodu, čineći ga idealnim mestom za opuštanje i uživanje u zajedničkim trenucima. Mnoge fotografije venčanja i romantičnih trenutaka snimljene su upravo na ovoj klupi, što je učinilo još popularnijom.
Simbol ljubavi, romantike i lepote prirode. Ako se nađete na Paliću, svakako posetite ovu posebnu lokaciju i uživajte u nezaboravnom pogledu.
Spomen česma na Paliću predstavlja jedan od najupečatljivijih spomenika kulture i arhitekture ovog čarobnog mesta. Podignuta 1912. godine, u čast završetka izgradnje niza objekata u gradu i na Paliću. Spomen česma je djelo poznatih mađarskih arhitekata Marcela Komora i Deže Jakaba, koji su u nju utkali sve karakteristike secesije: bogate ornamente, floralne motive, te skladnu kombinaciju različitih materijala. Česma je izgrađena od kamena, a ukrašena je skulpturama koje predstavljaju životinjski svijet.
Biser pod vedrim nebom. Letnja pozornica na Paliću predstavlja jednu od najromantičnijih i najčarobnijih lokacija za kulturni doživljaj u Srbiji. Smeštena u srcu Velikog parka, ova jedinstvena pozornica pod vedrim nebom decenijama privlači ljubitelje kulture i umetnosti. Izgrađena 1950. godine, po projektu inženjera Baltazara Dulića, Letnja pozornica je nastala u specifičnom istorijskom trenutku. Nakon Drugog svetskog rata, u vreme opšteg optimizma i želje za obnovom, odlučeno je da se na Paliću izgradi moderna pozornica koja će biti centar kulturnog života.Sama pozornica je građena od neobrađenog prirodnog rumenog kamena iz Rakovca, što joj daje poseban šarm i čini je savršeno uklopljenom u prirodno okruženje.
Konen vila na Paliću, često nazivana "Titova vila", iako je Tito tamo boravio samo jednom, predstavlja jednu od najintrigantnijih nekretnina na ovom popularnom turističkom odredištu. Iako je njena prošlost obavijena velom misterije, a budućnost neizvjesna, ova vila i dalje privlači pažnju i znatiželjnika. Vila je izgrađena početkom 20. stoljeća za imućnog subotičkog industrijalca Vilima Konena. Predstavljala je simbol bogatstva i prestiža, a njezin arhitektonski stil bio je primer tada moderne secesije. Nakon Drugog svjetskog rata, vila je nacionalizovana i u njoj je boravio Josip Broz Tito, po čemu je i dobila nadimak "Titova vila".
Kuća Pošta na Paliću je jedna od najupečatljivijih građevina u secesijskom stilu na ovom prekrasnom jezeru. Njena jedinstvena arhitektura čine je pravim biserom Palića. Izgrađena krajem 19. veka, njen vlasnik bio je ugledni subotički industrijalac Rafael Hertmann, koji je naredio izgradnju ove vile kao svojeg letnjikovca. Kuća se odlikuje prekrasnim drvenim tremom, ukrašenim čipkastom ornamentikom, što je bilo vrlo moderno za to doba. Ona je simbol jednog vremena, svedok bogate istorije i umetničko delo koje oduševljava svojom ljepotom.
Nastanak Palićkog jezera vezuje se za geološke procese koji su oblikovali ovo područje. U 19. veku, Palić postaje popularno izletište za građanstvo, a jezero se uređuje i pretvara u pravu oazu za odmor i rekreaciju. Izgrađeni su brojni hoteli, vile, restorani i druge turističke atrakcije, čime je Palić postao jedno od najpopularnijih lječilišta u Austro-Ugarskoj monarhiji.
Uređene staze oko jezera omogućuju ugodne šetnje i vožnju biciklom. Na jezeru možete uživati u raznim vodenim sportovima, kao što su jedrenje, veslanje. Jezero je bogato ribom, što ga čini idealnim mestom za ribolov. Tokom ciele godine na Paliću se održavaju brojne kulturne manifestacije, koncerti i festivali.
Krvavo jezero, smešteno u neposrednoj blizini poznatog Palićkog jezera, predstavlja jednu od najzanimljivijih prirodnih atrakcija u Vojvodini. Iako malo po veličini, ovo jezero je bogato legendama i zanimljivim činjenicama koje ga čine jedinstvenim.
Svoje ime jezero je dobilo po karakterističnoj crvenoj boji vode, koja je posebno izražena tokom leta. Ovu boju uzrokuju crvene alge koje se u velikim količinama razmnožavaju u toplim mesecima. Ove alge proizvode crveni pigment koji daje vodi intenzivnu boju.
Zoološki vrt Palić predstavlja jednu od najpopularnijih destinacija za porodični odmor i edukaciju u Srbiji. Smešten u neposrednoj blizini prekrasnog Palićkog jezera, ovaj zoološki vrt nudi jedinstvenu priliku da se izbliza upoznate s raznovrsnim životinjskim svetom. Zoološki vrt Palić osnovan je 1949. godine i od tada neprestano raste i razvija se. Danas je to jedan od najvećih i najmodernijih zooloških vrtova u regionu, koji svake godine poseti preko 150.000 posetioca. U zoološkom vrtu Palić možete vidjeti preko 100 različitih vrsta životinja, od sisavaca i ptica do gmizavaca i vodozemaca.